Menu

Wyjazd z pupilem za granicę. Jak przygotować zwierzę do drogi?

Każde zwierzę które przekracza granicę powinno być zachipowane i posiadać paszport z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Niektóre kraje posiadają dodatkowe obostrzenia.

Szczepienia profilaktyczne. Czy są konieczne?

Nie ma obowiązku szczepienia zwierząt przeciwko chorobom zakaźnym (innym niż wścieklizna u psów). Zdrowy rozsądek każde jednak chronić naszych pupili przed niepotrzebnymi zagrożeniami. W pierwszym roku życia kociaki i szczenięta szczepi się dwukrotnie lub trzykrotnie, kolejne szczepienia wykonuje się co rok.

Czy warto stosować preparaty przeciwkleszczowe?

Kleszcze przenoszą wiele chorób zakaźnych groźnych dla zdrowia a nawet życia zwierząt. Pojawiają się i żerują już od marca do listopada, chociaż zdarzają się przypadki, że dają znać o sobie już w styczniu, czy lutym.

Czy odrobaczanie jest potrzebne?

Aby uchronić siebie i naszych pupili przed pasożytami zewnętrznymi psy i koty wychodzące powinno odrobaczać się co 3-4 miesiące. Koty niewychodzące – co 6 miesięcy.

Czy muszę szczepić swoje zwierzę przeciwko wściekliźnie?

Każdy pies który ukończył 3 miesiąc życia musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Szczepienie to należy powtarzać co rok. Nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

Czy warto myć zwierzakowi zęby?

Zdecydowanie, tak. Regularne szczotkowanie zębów spowalnia proces powstawania płytki nazębnej odpowiedzialnej za nieprzyjemny zapach z pyska. Dodatkowo zalegający kamień może w przyszłości doprowadzić do stanu zapalnego przyzębia i przedwczesnego wypadania zębów. W naszym sklepie oferujemy kilka rodzajów szczoteczek i past przeznaczonych specjalnie dla zwierząt. Film instruktażowy: https://www.youtube.com/watch?v=qltR8ULLWRc

Jak przygotować pacjenta do zabiegu chirurgicznego?

W dniu zabiegu pacjent powinien być na czczo. Na około trzy godziny przed planowany zabiegiem zwierzę nie powinno pobierać wody.

Jak przygotować pacjenta do badania RTG?

Przed planowanym badaniem należy poddać zwierzę głodówce. Pacjent może pobierać wodę.

Jak przygotować pacjenta do badania USG?

Dwa dni przed planowanym badaniem należy rozpocząć podawanie pacjentowi Espumisanu (lek dostępny bez recepty). W dniu badania zwierzę powinno być na czczo, może pobierać wodę. Na dwie godziny przed badaniem pacjent nie może oddawać moczu.

Ile czasu powinna trwać głodówka?

W zależności od gatunku zwierzęcia głodówka powinna trwać: PIES – 12 godzin KOT – 8 godzin FRETKA – 4 godziny

Jak przygotować pacjenta do badania krwi?

W dniu badania pacjent musi być na czczo. Dostęp do wody powinien być nieograniczony.

Co to jest eutanazja?

Jest to lekka i bezbolesna śmierć zadana zwierzęciu wtedy gdy nie możemy poprawić komfortu jego życia. Wskazaniem do eutanazji jest przewlekła choroba prowadząca w efekcie do śmierci zwierzęcia, nieuleczalne choroby, trwałe stany bólowe lub bak możliwości godnego życia pacjenta. Eutanazja przeprowadzana jest w dwóch etapach. Na początku zwierzę otrzymuje leki po których zapada w narkozę. Znoszone są świadomość i czucie. Tak przygotowane zwierzę dostaje lek który zatrzymuje akcję serca. Niestety, eutanazja jest czasami jedynym sposobem w jaki możemy pomóc naszemu pupilowi.